Aktuální informace o dění v oblasti ekologické/environmentální výchovy v Pardubickém kraji a nejen tam.
Informační server provozuje Ekocentrum PALETA.
Zapojte se společně s námi do Kampaně obyčejného hrdinství a zkuste v týdnu od 3. do 9. května splnit co nejvíce z devíti zadaných výzev! Co kampaň obnáší? Po dobu jednoho týdne od 3. 5. do 9. 5. 2021 plníte Vámi vybrané výzvy a zapisujete je do deníčků, které máte k dispozici – stáhnete si je zde: https://ekoskola.cz/cz/ke-stazeni . Výzev je devět a jsou rozličné. Vaším úkolem při nich bude zasadit rostlinu (kytku, bylinu, strom...), využívat ekodopravu (kolo, koloběžku...), být více venku, udělat něco pro ostatní, zastavit letákovou epidemii, snížit spotřebu vody, jíst zdravě a ekologicky nebo si třeba užít den bez technických vymožeností. Splnit můžete všechny, nebo jen některé z nich. Kdo splní všechny výzvy, má od nás jako uznání a poděkování jeden volný vstup do Natura Parku pro celou partu (s možností si odměnu vybrat do konce září 2021)! Po skončení tohoto týdne (tedy po 9. květnu, ovšem nejpozději do 20. května) nám vyplněné deníčky pošlete na ekocentrum@paleta.cz . My Vaše odpovědi z deníčků zpracujeme a odešleme hlavnímu organizátorovi, vzdělávacímu centru TEREZA, které kampaň vyhlásilo skrze program Ekoškola. Celkové vyhodnocení Vám pošleme. Díky výzvám si společně uvědomíme a pocítíme, že být hrdiny obyčejného života dává smysl! Více informací o kampani naleznete zde: https://ekoskola.cz/cz/kampan-oh .
Zájemci o přednášku se mohou přihlásit o spojovací kód u předsedy MK na tel.čísle 605865440
Akce u příležitosti Světového dne vody, který sice oficiálně připadá na 22. března, na Paletě ho ale budeme slavit později. Návštěvníci si v Natura Parku vyzkouší lovení vodních živočichů, ochutnávky vody i pokusy s ní, pouštění lodiček z kůry a hru "Za tajemstvím vody". Aktivity budou samoobslužné, můžete tedy přijít kdykoliv během otevírací doby. Vstupné 30 Kč.
Natura Park je konečně znovu přístupný veřejnosti a Ekocentrum PALETA pro Vás může opět připravovat různé akce. Během Slavností jara Vás čeká výroba kuliček, kuličkyáda, gorodky, kroket, mölkky nebo ochutnávka bylinkových nálevů. Přijďte si užít nedělní odpoledne a společně oslavit jaro! Vstupné 30 Kč.
Procházková hra pro děti od 6 do 11 let a jejich doprovod, která začíná před budovou Natura Parku. Trvá přibližně 90 minut a ukáže Vám Pardubice trochu jinak. Nic totiž není tak, jak se zdá, a minulost může být mnohem pohádkovější, než si všichni dospělí myslí... Je potřeba pouze sebrat odvahu a dělat vše tak, jak se píše v průvodci. Ke hře potřebujete návod, lejstro a mapu . Materiály jsou volně ke stažení na www.paleta.cz (na úvodní stránce) nebo zde .
Procházková hra pro děti od 6 do 11 let a jejich doprovod, která začíná před budovou Natura Parku. Hra byla vytvořena při příležitosti oslav Dne Země a zabere Vám 60 - 90 minut, během které jednomu zvláštnímu návštěvníkovi ukážete kus okolí Chrudimky v Pardubicích a pokusíte se nejen jeho, ale hlavně sebe přesvědčit, že naše planeta je v dobrých rukou. Ke hře potřebujete návod, zápisník a mapu . Materiály jsou volně ke stažení na www.paleta.cz (na úvodní stránce) nebo zde . Pokud se při hraní budete fotit, můžete se zúčastnit fotosoutěže! Jak na to? Pošlete do 6. června 3 snímky z průběhu plnění hry na email soutez@konep.cz a budete zařazeni do slosování o věcné ceny. Do předmětu napište Den Země 2021. Pravidla soutěže naleznete na www.konep.cz .
Zkuste se porozhlédnout kolem sebe a zachytit fotoaparátem zajímavý moment. Namalovat například co Vás zrovna napadne a nebo také napsat, co se Vám a nebo kolem Vás v souvislosti s touto výzvou přihodilo či odehrálo. Výzvu můžete posílat vždy do 22. dne dalšího měsíce na email: Zelenydumchrudim@email.cz, poštou na adresu: Zelený dům Chrudim, z. s. Víta Nejedlého 584, 53701 Chrudim nebo je vložit na fb stránku https://www.facebook.com/zelenydumchrudim do odpovědi - komentáře k výzvě. Kontakt: 469 811 145 / 606 576 513 Výzva byla podpořena městem Chrudim a Pardubickým krajem. Děkujeme. Opylovači jsou nejen včely, kterých je až 200 druhů, ale také čmeláci, brouci, motýli, můry, překvapivě ale i dvoukřídlí jako jsou mouchy a pestřenky. V současné době to hmyz nemá lehké. Za posledních 30 let jej ubylo o 75%. Z rozlehlých lánů zmizely meze s pestrou skladbou bylin, navíc se zmenšil podíl hospodářských zvířat nejen v družstvech, ale i těch chovaných u rodinných domů. Ani krátce střižené trávníky ve městech dnes potravu nenabízí. Další opylovači hynou v důsledku chemických postřiků. Pomocnou ruku ale může podat každý. Majitelé zahrad a zahrádek nemusí vždy používat chemii, ale najít biologické alternativy. Mohou vyčlenit kousek anglického trávníku nebo záhonu pro malou loučku a tu nechat zarůst. Postačí pampeliška, hluchavka, dále třeba heřmánek a jiné bylinky, které je možné využít na dobrý čaj. Tůje a okrasné dřeviny, které jsou často jen doplňkem nektaru a pylu, lze nahradit ovocným stromem či keřem, bohatým a vítaným zdrojem obojího. Umístění hmyzího hotelu v zahradě může poskytnout útočiště samotářským včelám. Rákosové rohože na plotě, ploché kameny a zídky např. z opuky nebo břidlice, hromádka dřeva, písku a hlíny, poslouží jako úkryt nebo zimoviště. I na maličkém balkónu se dá však udělat mnoho hmyzí parády. Takový truhlík se směsí kvetoucích rostlin je doslova hmyzí restaurací. I před panelovými a jinými bytovými domy se dají zakládat předzahrádky, na jejichž péči se mohou podílet všichni, včetně dětí. Kromě toho bude kolem také více drobných pěvců, kterých velmi ubylo i právě v důsledku nedostatku hmyzu, kterým krmí své mladé v hnízdě, ukrytém v různých keřích a živých plotech. A nakonec: Každé 3 sousto, které sníte, je práce opylovačů a 80% potravin, které jíte, vám vyrobili opylovatelé.