Aktuální informace o dění v oblasti ekologické/environmentální výchovy v Pardubickém kraji a nejen tam.
Informační server provozuje Ekocentrum PALETA.
Možnost pomazlit se u nás se zvířátky více i méně obvyklými, chlupatými či šupinatými... Máte-li doma tvrdé pečivo, mrkev, jablíčka či jiné dobroty, přineste je s sebou, obyvatelé zookoutku si na nich pochutnají. Děti 3-14 let 50 Kč, od 15 let 20 Kč. Zaplacením vstupného přispíváte na naši hlavní činnost, čili na ekologické vzdělávání (nejen) dětí a mládeže.
Přednáška vás zavede do fascinujícího světa pavouků, kde se například dozvíte, že pavoučice jsou vzorné matky, jestli jsou pavouci nebezpeční, k čemu všemu jim slouží pavučiny, kolik u nás žije pavouků nebo že nejen v tropech žijí krásně zbarvení pavouci... Přednáší Mgr. Ondřej Machač.
Přednáška Ing. Jiřího Šury geologa Východočeského muzea v Pardubicích Barvité vyprávění o divech neživé přírody USA (Niagara, Velký kaňon, Mt. St. Helens), které podnítily touhu odhalit tajemství jejich vzniku. Promítání fotografií přírody doplněné o postřehy z techniky i společnosti USA. Vstupné dobrovolné.
Promítat a vyprávět bude Mgr. Lukáš Pich, kameraman přírody, který se ve své práci zaměřuje především na faunu České republiky. Více info v příloze.
Co navštívit v jihoindické Karnátace ? Hampi pro pochopení historie a Anshi pro naději vidět tygra. Ale miřte se s tím, že největším exotem budete vy sami a každý se s vámi bude chtít vyfotit. To vše za 500 dolarů na měsíc – all inclusive. Přednáší šefredaktor webového portálu Prima ZOOM Topi Pigula. Vstupné 40,-, děti školou povinné zdarma.
Nevšední fotografická výstava Jany Doležalové a Romana Vlčka Součástí výstavy budou i materiály o záchranném transferu obojživelníků, který zajišťuje ZO ČSOP Podorlicko od roku 2004 u Přívratských rybníků a informace o trvalých zábranách, vybudovaných Pardubickým krajem v roce 2018. Vernisáž výstavy se koná v neděli 10.3. 2019 v 17,00 v ekocentru Podorlicko v České Třebové. Výstava bude otevřena od 11.3. do 17.3.2019 od 9,00 do 16,00.
Zahrajte si 2 simulační hry, které v Ekocentru hrají Vaše děti. Budeme hrát Africkou vesnici (simulace přežití v zemědělské vesnici v chudé oblasti Afriky) a Zelenou poušť (hra o palmovém oleji). Na každou hru je třeba minimálně 6 hráčů. Přijďte zažít to, co zažívají děti na našich ekologických prográmcích, a poznejte trochu blíže práci Ekocentra PALETA!
Projekt Šetrná spotřeba - beseda o kvalitně pitné vody kohoutkové, ionizované,balené
Odkud připluli první obyvatelé těchto ostrovů, proč jsou nyní ostrovy prezentovány jako exotický ráj a jak se turismus zpětně odráží na životní úrovni místních obyvatel. Je možné dopady turismu sloučit s ochranou životního prostředí ? Najdeme zde také české stopy ? Přednáška afrikanistky Marie Imbrové, která jako naše diplomatka působila i na Seychelech. Vstup 40,-, děti školou povinné zdarma. Další info a rezervace míst na 723 004 397 nebo gutzer@centrum.cz. Koná se díky podpoře Města Chrudim.
Promítání a vyprávění Martina Čadíka o cestě pěšky, na motorce i autobusem přes indický Ladak. Společně navštívíme například řeky Zanskar a Indus, vystoupíme na vrchol Stok Kangri, prohlédneme si jezero Pangong či údolí řeky Parvati.
Akce u příležitosti Světového dne vody, který oficiálně připadá na 22. března, my ho ale budeme slavit později. Návštěvníci si v Natura parku vyzkouší lovení vodních živočichů, mikroskopování, pokusy s vodou, ochutnávky různých vod, pouštění lodiček a hru "Za tajemstvím vody".
O tom jak a proč chovat čmeláky, správně postavit elektročmelín a další zajímavosti ze života čmeláků představí výstava, jejíž autorem je dlouholetý chovatel Pavel Fereš.
Nová, převážně vnitřní stopovací hra o pejskovi ztraceném v zimním lese, o hledání stop zvířat a o tom, jak se jim v zimě žije. Zhruba 30-60 minut budeš chodit po budově Natura parku (na chvilku i po zahradě), budeš hledat, číst, prohlížet si obrázky, plnit úkoly a to všechno proto, abys našel ztraceného pejska. Pokud ti je 5-9 let a umíš číst, nebo máš doprovod, který to umí, je to hra pro tebe.
Výstava představí zejména faunu jižní části tohoto kontinentu. Na návštěvníky čeká nevšední zážitek při pohledu do africké savany s množstvím vycpané zvěře. Připomeneme významné cestovatele jako Dr. Emila Holuba, který obdaroval exponáty ze svých cest i naše muzeum, Václava Jaroslava Zelenku či Bedřicha Machulku. Výstava je doplněna množstvím exponátů získaných z dobrodružných cest po Africe nejen těmito cestovateli, ale i exponáty pocházejících z dalších soukromých sbírek. Vernisáž je ve ČTVRTEK 17:00 hod.
Zájemci o spolupráci se mohou hlásit na tel. 731194787